درباره ی رویداد

معرفی رویداد


زندگی شهری و آینده پیش‌رو

شهرنشینی در جهان به گسترش خود ادامه می‌دهد و این گسترش محدود به کشورهای در حال توسعه نیست بلکه در بخش‌های صنعتی و پیشرفته دنیا همانند اروپا نیز شاهد این گسترش هستیم. در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد ساکنین کره زمین در شهرها زندگی می‌کنند و این عدد تا سال ۲۰۳۰ به ۶۰ درصد خواهد رسید. پیش‌بینی شده تا ۱۵ سال آینده بیش از پنج میلیارد نفر از ساکنان زمین ساکن شهرها باشند. بنابراین در چنین شرایطی باید پیش از این که در شهرها با چنین جمعیتی روبه‌رو شویم خود را آماده کنیم. برخلاف آنچه تصور می‌شود ساختمان‌های مرتفع و توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل تنها نیاز شهرهای آینده نخواهد بود؛ بلکه بیش از هر چیز در این شهرها به سیستم‌های هوشمند نیاز داریم. در حقیقت بهبود کیفیت زندگی شهری به روش‌های مختلف از زمان بندی در ترافیک، نورپردازی هوشمندانه محیط‌های شهری و استفاده از برنامه‌های کاربردی که برای گوشی‌های هوشمند طراحی شده است بیش از این زیرساخت‌ها در شهرهای آینده نقش ایفا می‌کند.

گسترش شهرها باعث بوجودآمدن کلانشهرهایی شده که مشکلات کلان نیز تولید خواهند کرد، آنها با اشتهایی سیری‌ناپذیر انرژی، مواد و فضا مصرف خواهند کرد، علاوه بر این به تولید مواد آلاینده و فاضلاب پرداخته و کوهی از زباله به جای خواهند گذاشت. سیستم حمل و نقل دچار مشکل زیادی بیش از حد مسافر شده و به شلوغی و ازدحام، فقدان جای پارک خودرو و ترافیک سرسام‌آور منجر خواهد شد. محققان  در حال حاضر در حال مطالعه بر روی ایده شهرهای پایدار، هوشمند، قابل زندگی و آینده‌گرا هستند که در آن افراد می‌توانند با طی مسافتی کوتاه به سر کار روند، زندگی کنند، خرید کنند، غذا بخورند و پیاده‌روی کنند. در واقع به نظر می‌رسد واژه شهر پایدار یا هوشمند بیانگر ویژگی‌ها و مشخصات زندگی آینده بشر و به عبارتی شهرهای آینده است.

از دیدگاه علمی شهر هوشمند شهری است که در آن از طریق به‌کارگیری هوشمندانه منابع طبیعی و با هدف توسعه اقتصادی پایدار و بهبود کیفیت زندگی، روی منابع انسانی و سرمایه‌های اجتماعی، حمل و نقل و ارتباطات بر پایه فناوری اطلاعات سرمایه‌گذاری شود. شهرهای هوشمند متناسب با گسترش فناوری‌های نوین و افزایش تقاضای شهروندان به امکانات جدید طراحی می‌شود و این شهرها پنجره‌ای به سوی دنیای جدیدی هستند که در آن آخرین دستاوردهای حوزه فناوری گرد هم آمده‌اند تا بشر بتواند زندگی باکیفیت‌تر و ساده‌تری را تجربه کند. در این شهرها که براساس زیرساخت‌های زندگی الکترونیک طراحی می‌شود نیازهای افراد به روشی هوشمندانه و با استفاده از آخرین فناوری‌های روز دنیا تامین می‌شود. اگرچه زیرساخت‌های فیزیکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین نیازهای توسعه زندگی شهرنشینی است، اما این روزها شهرها بیش از پیش به ابزارهای ارتباطی مبتنی بر فناوری‌های روز دنیا نیاز دارند. از این رو مفهوم شهرهای هوشمند به عنوان یک ابزار مهم و راهبردی در روند توسعه ضرورت‌های شهرهای آینده مورد توجه قرار گرفته است. محیط زندگی هوشمند، اقتصاد هوشمند، حمل و نقل هوشمند، زندگی هوشمند و از همه مهم تر شهروندان هوشمند از معیارهای اصلی شهرهای هوشمند آینده است. امروزه چه بخواهیم و چه نخواهیم زندگی ما براساس ادبیاتی از جنس فناوری تعریف تازه‌ای پیدا کرده است.

یکی از ضرورت‌های زندگی در شهرهای هوشمند آینده اپلیکیشن‌ها هستند. برای مثال اپلیکیشن‌هایی که نزدیک‌ترین پارکینگ را در مسیر تردد به رانندگان نشان می‌دهد، می‌تواند در صرفه‌جویی در وقت و سوخت و از همه مهم‌تر کاهش ترافیک نقش مهمی داشته باشد. اپلیکیشن‌های امکانات شهری از دیگر فناوری‌های موردنیاز برای شهرهای هوشمند آینده است. این برنامه‌های کاربردی به شهروندان کمک می‌کند در نگهداری از امکانات شهری از قبیل درختان و شیرهای آتش‌نشانی نقشی را بر عهده گیرند. از دیگر اپلیکیشن‌های موردنیاز در شهرهای هوشمند می‌توان به نرم‌افزارهای راهنما اشاره کرد که درباره موزه‌ها، پارک‌ها و رستوران‌ها اطلاعاتی را در اختیار شهروندان قرار می‌دهند. استفاده از برنامه‌های نرم‌افزاری مسیریابی از دیگر ضرورت‌های توسعه شهرهای هوشمند است. این اپلیکیشن‌ها بهترین مسیر را برای هر راننده‌ای مشخص می‌کند و بر این اساس می‌تواند نقش مهمی در صرفه‌جویی در وقت، کاهش حجم ترافیک و همچنین کاهش آلودگی هوا داشته باشد. یکی دیگر از سیستم‌های کاربردی در شهرهای هوشمند سیستم مدیریت پسماند است. در این سیستم برچسب‌های RFID روی مواد بازیافتی قرار می‌گیرد تا طبقه‌بندی آنها در روند بازیافت تسهیل شود. در نتیجه بطری‌های پلاستیکی ردیابی شده و دیگر ردپایی از آنها در طبیعت یافت نمی‌شود. سیستم‌های هشداردهنده و مدیریت بحران از دیگر فناوری‌هایی است که باید در شهرهای آینده نقش پررنگ‌تری داشته باشد.

تلفن‌همراه هوشمند و زندگی شهری

از جذاب‌ترين و پوياترين حوزه‌های فناوري اطلاعات و ارتباطات, فناوري GSM یا تلفن همراه است. با تجاري شدن فناوري نسل چهارم موبايل و داده شدن امکان حرکت به کابران و همچنین روند دیجیتالی شدن فعالیت‌ها و تقاضا برای تسریع انجام کارها، سرعت تحول و میزان نفوذ تلفن‌های همراه بسیار زیاد شده است. همچنین با افزایش امکانات جديدي چون رايانش ابري چشم‌انداز صنعت تلفن همراه و کسب‌و‌کار در اين عرصه بسيار روشن و پراميد است. این امر سبب تقاضای بیشتر کاربران برای ارائه اپلیکیشن‌های تلفن‌همراه می‌گردد که خود سبب اشتغال‌زایی و تولید کار در حوزه برنامه‌نویسی و مدیریت نرم‌افزارها شده است. در نتیجه می‌توان گفت توسعه فناوري‌هاي تلفن‌همراه منافع اجتماعي – اقتصادي فراواني دارد و به گواه مطالعات انجام‌شده بين ضريب نفوذ تلفن‌همراه و رشد اقتصادي (افزایش توليد ناخالص داخلي و اشتغال‌زايي), رابطه مستقيمي وجود دارد. اثراتی که این موضوع بر فرهنگ و رفتارهای جامعه می‌گذارد نامعلوم بوده و بعضا هم منجر به ارتقای فرهنگ و هم باعث از بین رفتن آن شده است.

اهداف رویداد

هدف استارتاپ‌ویکند‌ها کمک به ایجاد محیطی پویا و دانش‌محور و فضایی برای کمک های علمی و مشاوره‌ای به صاحبان ایده و خلاقیت در تمامی حوزه‌ها بخصوص حوزه نوپا و حایز اهمیتی چون ICT می‌باشد. همچنین حمایت‌های مالی از این افراد جهت بهره‌برداری و تجاری‌سازی طرحهای برتر در نمایشگاه، به توسعه و گسترش هرچه بهتر اپلیکیشن های مدیریت شهری و در نتیجه کمک به شهرداری در راستای نیل به اهداف و توسعه و گسترش برنامه‌های طرح­ ریزی شده در این حوزه در سال های پیش‌رو کمک می‌کند. یکی از مزایای کسب و کارهای شکل‌گرفته در استارتاپ‌ها رشد سریع آن‌هاست که سبب توسعه اقتصادی شده و در نتیجه اشتغال‌زایی خوبی نیز به همراه می‌آورند و نمونه موفق شركت‌هايي که از مرحله استارتاپی به کسب و کار موفق رسیده اند گویای این مطلب است. نمایشگاه نیز با هدف تکمیل فرآیند کشف و حمایت از آثار تخصصی این حوزه و پس از رویداد استارتاپ ویکند شهری برگزار می گردد. این نمایشگاه به شناسایی افراد حقیقی و حقوقی باسابقه نیز کمک شایان توجهی می‌نماید.

تلفن همراه و شهر هوشمند

خدمات مرتبط با مراکز تجاری و مجتمع‌ها

گردشگری شهری و کارآفرینی

مدیریت پسماند و تفکیک زباله (خشک و تر)

کارآفرینی در بافت فرسوده

اقتصاد شهری و خانواده‌ها

دستفروشی و سد معبر

کارآفرینی اقشار ضعیف

ترافیک و فرهنگ رانندگی

 1. پایش تصویری وضعیت خدمات شهری منطقه ۵ (مانند ترافیک، وضعیت برف‌روبی‌ سیلاب‌ها و …)
 2. تسهیل اطلاع‌رسانی نواقص و مشکلات در زیرساخت‌های شهری
 3. نياز به تدوين بانك اطلاعاتي برای نظام مدیریت بحران در منطقه ۵ (شناسايي نقاط حادثه خيز، مكان براي اسكان اضطراري، ايجاد ايمني ترافيكي، ايجاد نقشه تأسيسات مراكز و دكل هاي مهم، آگاه سازي به‌منظور ايمن‌سازي ساختمان‌ها، استفاده از پتانسيل همه نيروهاي عملياتي در حين زلزله و بازسازي پس از آن و چك ليست لوازم مصرفي در هنگام بحران‌هاي طبيعي و حوادث غير مترقبه مانند سيل و زلزله)
 4. تسهیل رسیدگی به پرونده‌ها و مشکلات شهروندان در دفاتر الکترونیک و برطرف نمودن نارضایتی ارباب رجوع
 5. کمک به اطلاع‌رسانی و تسهیل فرایند دسترسی به خدمات درمانی (بصورت حضوری یا معرفی محل ارائه خدمت)، مراکز درمانی، بیمارستان‌ها
 6. اطلاع‌رسانی مناسب درمورد رویدادهای شهری در حوزه اجتماعی، کارآفرینی، خدمات شهری و … به شهروندان

 1. مدیریت دریافت عوارض تابلوهای تجاری و تبلیغاتی و تابلوهای عمودی و افقی اماکن تجاری در سطح منطقه ۵
 2. اطلاع‌رسانی در مورد اماکن تجاری و طرح‌های ویژه مراکز خرید

 1. اطلاع‌رسانی مناسب از پتانسیلهای گردشگری منطقه ۵ (خصوصا محدوده کن، دره فرحزاد، پارک کوهسار و سولقان، قنات باغ فیض و …)
 2. اطلاع‌رسانی مناسب از رویدادهای گردشگری منطقه ۵ مانند پیاده‌روی‌ها، اردوهای کوه‌پیمایی، تورها و …
 3. اطلاع‌رسانی مناسب از زیرساخت‌های مناسب گردشگری در سطح منطقه با توجه به محدودیت‌های موجود
 4. اطلاع‌رسانی مناسب از امکانات رفاهی از قبیل سرویس بهداشتی، تامین روشنایی، مبلمان شهری، وسایل بازی کودکان به‌روز و بی خطر وگذرگاههای مناسب جهت گردشگران و سالمندان ( به عنوان مثال محوطه پل آجری حاج محمد علی یا رود فرحزاد).
 5. اطلاع‌رسانی درمورد مراکز و کیوسکهای اطلاع‌رسانی جهت راهنمایی و هدایت گردشگران
 6. اطلاع‌رسانی درمورد مراکز اقامتی و هتلهای مناسب علیرغم پتانسیل بالای این منطقه و مجاورت آن با مراکز اقتصادی و گردشگری شهر تهران
 7. مشکل در شناسنامه‌دار کردن درختان باغات کن و نگهداری از باغات و منابع آب آن‌ها
 8. نبود بانک اطلاعاتی فعالین، اساتید و دانشجویان حوزه گردشگری و محیط زیست که در منطقه ۵ ساکن هستند و می‌توانند بعنوان پشتوانه و افراد تاثیرگذار در سیاست‌گذاری و اجرای برنامه‌ها ایفای نقش نمایند.
 9. نبود منبع و مرجع مناسب آموزشی برای مردم و مسولین سرای محلات

 1. آموزش صحیح و اصولی به کارگران فعال در حوزه جمع آوری پسماند خشک
 2. آموزش، اطلاع‌رسانی و فرهنگ سازی راجع به تفکیک زباله و آب‎گیری زباله‌های تر از مبدا (منازل مسکونی)

 1. تسهیل ارتباط و کاهش مراجعات ارباب رجوع به شهرداریها برای صدور مجوز و پروانه و تسهیل در پاسخدهی بمنظور تکریم ارباب رجوع
 2. تسهیل و تسریع پيگيري تخلفات ساختماني
 3. فقدان بانك اطلاعاتي املاك و مستغلات
 4. مشکل در بازسازی شبکه معابر و جلوگیری از آب‌گیری معابر به علت بروز سیلاب‌ها در فصل سرما مخصوصا منطقه حصارک و کن

 1. مکانیزه کردن فرآیند دریافت، رسیدگی و پرداخت اسناد مالی پیمانکاران شهری
 2. عدم اطلاع‌رسانی مناسب از عوارض شهری و فرآیند وصول آن به شهروندان‌‌، صاحبان مشاغل و …

 1. اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی راجع به بهره برداری نابجا از حریم کوچه و خیابان توسط کسبه
 2. تسهیل اعلام مردمی سدمعبر ایجاد شده کسبه و دست‌فروشان به مراجع مربوطه

 1. نیاز به یکپارچه سازی و تجمیع کمک و تلاش خیرین و کارآفرینان برای ایجاد بنگاه کارآفرینی
 2. سامانه ای و ساماندهی اشتغال دانشجویان و فارغ التحصیلان در منطقه
 3. نیاز به سامانه‌های مهارت‌افزایی برای زنان سرپرست خانوار (مهارت‌های فردی و ارتباط جمعی)
 4. لزوم اطلاع‌رسانی مناسب از ظرفیت‌های زنان سرپرست خانوار منطقه ۵ (سامانه کاریابی) و رویدادهای شهری اجتماعی، کارآفرینی، خدمات شهری و … مرتبط با بانوان (بویژه زنان سرپرست خانوار) در سطح منطقه ۵

 1. مکانیزه نمودن نیازهای توزیع و ارسال قطعات یدکی با هدف کاهش ترافیک
 2. مکانیزه نمودن نیازهای توزیع و ارسال دارو با هدف کاهش ترافیک
 3. اطلاع‌رسانی مناسب از حرکت اتوبوس، تاکسی و مترو
 4. تسهیل فرایند نواقص و خرابی‌ها در علایم رانندگی، مشکلات روشنایی، گاردریل‌ها و … در بزرگراه‌ها و معابر شهری
 5. عدم اطلاع‌رسانی راجع به ظرفیت و کیوسک‌های دوچرخه و فرهنگ سازی مربوطه

زمانبندی برگزاری رویداد

شروع کار رویداد استارتاپ ویکند از تاریخ ۲۶ مهر به مدت سه روز در محل کورش مال برقرار می‌باشد.

نمایشگاه تلفن همراه، برنامه ریزی و توسعه زندگی شهری در تاریخ ۲۶ تا ۲۹ مهرماه ۱۳۹۶ در محل کورش مال برگزار می‌گردد.

تهران، اتوبان ستاری، بعد از خروجی حکیم، خیابان پیامبر،

مجتمع تجاری فرهنگی کورش مال.

محل برگزاری استارتاپ و نمایشگاه

مجری برگزاری


مجری رویداد حاضر موسسه سیستمهای مدیریتی الگو محور (سمام) می‌باشد. مؤسسه سمام با هدف اصلی «توسعه راهکارهای نوین مدیریتی» مأموریت‌های زیر را دنبال می‌کند:

 • انجام مطالعات جامع سیستمی در جهت بهبود تصمیم‌گیری در سازمان‌ها
 • توسعه راهکارهای مدیریتی نوین
 • مدلسازی کسب و کار
 • مشاوره مدیریتی به مدیران و سازمان‌ها
 • ارائه خدمات آموزشی برای مدیران و کارشناسان
 • برگزاری رویدادهای مرتبط با کارآفرینی و توسعه کسب و کار
 • برگزاری نمایشگاه‌‌های فناورانه

همچنین موسسه سیستمهای مدیریتی الگو محور (سمام) با عنایت به اهمیت توسعه کسب و کارهای خرد و کوچک در وضعیت کنونی اقتصاد ملی و با واکاوی و آسیب‌شناسی اکوسیستم کسب و کارهای خرد و کوچک در کشور، یکی از اهداف کوتاه تا میان‌مدت خود را در زمینه رشد و توسعه بنگاه‌های کوچک و تداوم آن‌ها در بازار تعریف نموده است. در این زمینه، موسسه سمام برای ارائه راهکارهای علمی، تخصصی و عملیاتی در جهت کاهش آسیب‌پذیری فضای کسب و کار و رشد و پویایی اقتصاد ملی گام برداشته است و یکی دیگر از حوزه های اصلی فعالیت خود را به صورت ارائه خدمات مدیریتی برای توسعه کسب و کارهای خرد و کوچک تبیین می‌کند.

جهت آشنایی بیشتر با موسسه سمام و خدمات آن به وبسایت مؤسسه به نشانی www.samamsystem.com مراجعه نمایید.

شورای راهبری


دکتر سید مازیار علوی

دکتر سید مازیار علوی

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری منطقه ۵

دکتر لطفی

دکتر لطفی

معاون کارآفرینی و توانمندسازی

سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران

 

مهندس اسماعیل عربلو

مهندس اسماعیل عربلو

معاون امور اجتماعی و فرهنگی

شهرداری منطقه ۵

مهندس سید امیر آقایی

مهندس سید امیر آقایی

دبیر کارگروه رسانه و محتوای دیجیتال

ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز

دکتر سید حسین حسینی

دکتر سید حسین حسینی

دبیر اجرایی رویداد

مدیرعامل مؤسسه سمام
مشاور معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهری منطقه ۵

 

مهندس میرعالی

مهندس میرعالی

مدیریت مجتمع کورش مال

شورای اجرایی


دکتر سید حسین حسینی

دکتر سید حسین حسینی

دبیر اجرایی رویداد

مدیرعامل مؤسسه سمام
مشاور معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهری منطقه ۵

مهندس محمدمهدی قشقایی

مهندس محمدمهدی قشقایی

ریاست اداره خدمات اجتماعی شهرداری منطقه ۵

مهندس پویا سلامت

مهندس پویا سلامت

مدیر برندینگ

مجتمع کورش مال

مهندس حمیدرضا فیضی

مهندس حمیدرضا فیضی

مسئول اجرایی استارتاپ ویکند

مشاور در زمینه فروش و بازاریابی استارت آپ ها

آقای سید عبدالحسین جوهری

آقای سید عبدالحسین جوهری

مجری اولین نمایشگاه موبایل و زندگی شهری

مهندس پوریا فقیهی

مهندس پوریا فقیهی

مسئول بخش نمایشگاه

عضو تیم مجری

سیداحمد موسوی صمدی

سیداحمد موسوی صمدی

مشاور رسانه ای

دکتری سیاستگذاری فرهنگی
مدیر موسسه مسیر
عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی

تمامی حقوق این درگاه متعلق به رویداد موپک می باشد.
[وب دیزاین: امیرحسین صبحی]